Anasayfa > Estetik Cerrahi > MEME KÜÇÜLTME

MEME KÜÇÜLTME

Hormonal etkenler, gebelik veya genetik faktörlere bağlı bazı kadınların memeleri arzu edilenden daha büyük olabilir. Memelerin büyük olması kadınlarda birçok olumsuzluğa yol açmaktadır. Normalden büyük memeler duruş bozukluğuna, sırt ve omuz ağrısına neden olabilmekte, ayrıca istenilen kıyafetlerin giyilmesine engel olmaktadır.
Ameliyattan sonra memelerin fonksiyonu ve süt verme kabiliyeti bozulur mu?
Yıllar içerisinde gelişen tekniklerle meme küçültme ameliyatında meme dokusu küçültülürken süt kanalları ve meme başının fonksiyonel özellikleri korunur. Ameliyattan sonra komplikasyon gelişmediği sürece meme fonksiyonları korunur.
Ameliyattan sonra iz kalır mı?
Bu ameliyatta meme dokusu ve cilt çıkarmak gerektiği için iz kaçınılmazdır. Kişinin mevcut meme hacmine göre ameliyat planı ve sonrasında oluşacak iz değişkenlik gösterir. İzlerin olabildiğince iyi görünmesi için tüm plastik cerrahi becerileri kullanılır. Ameliyat sonrası yapılan müdahalelerle de izin olabildiğince silik iyileşmesi hedeflenir.
Ameliyat süreci…
Ameliyat süresi yaklaşık 3 saattir. Ameliyat sonrasında ertesi gün hastaneden taburcu olunur. Ameliyattan sonra dördüncü günde banyo yapılabilir ve günlük fiziksel aktivitelere bir hafta sonra başlanabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Ameliyat sonrasında özel sutyen kullanılır. Bu sutyen meme dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece izler daha iyi iyileşir. Bu sutyenin bir ay kullanılması önerilir.
Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.
Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.