Anasayfa > Estetik Cerrahi > MEME DİKLEŞTİRME

MEME DİKLEŞTİRME

Memelerde zamanla yerçekiminin etkisiyle sarkma meydana gelebilir. Özellikle gebelik ve emzirme dönemi sonrasında memelerde sarkma sık görülür. Meme dikleştirme ameliyatında amaç memenin fonksiyonunu bozmadan vücut yapısıyla orantılı, ideal ölçülerde, estetik açıdan tatmin edici bir meme oluşturmaktır.
Ameliyat sonrasında iz kalıyor mu?
Bu ameliyatlarda fazla cildi çıkarmak gerektiği için iz kaçınılmazdır. Kişinin mevcut meme hacmine göre ameliyat planı ve sonrasında oluşacak iz değişir. İzlerin olabildiğince iyi görünmesi için tüm plastik cerrahi becerileri kullanılır. Ameliyat sonrası yapılan müdahalelerle de izin olabildiğince silik iyileşmesi hedeflenir.
Memelerin fonksiyonu ve süt verme kabiliyeti bozulur mu?
Yıllar içerisinde gelişen tekniklerle meme küçültme ameliyatında meme dokusu dikleştirilirken süt kanalları ve meme başının fonksiyonel özellikleri korunur. Ameliyattan sonra komplikasyon gelişmediği sürece meme fonksiyonları korunur.
Ameliyat nasıl planlanır?
Meme dikleştirme ameliyatının meme küçültme ameliyatından temel farkı meme dikleştirme ameliyatında sadece cilt çıkarılmasıdır. Gerekirse çok az miktarda meme dokusu da çıkarılabilir. Temel olarak aşağıya doğru yer değiştirmiş meme dokusu yukarıya alınır ve cilt fazlalığı çıkarılır.
Eğer meme dokusu istenilen meme şeklinin oluşturulmasında yetersiz kalırsa protez kullanımı da gerekebilir. Ameliyat öncesinde yapılan fizik muayene ile hastanın beklentisi ameliyatın planlanmasında ve protez gerekliliğinde yol göstericidir.
Ameliyat süreci…
Ameliyat süresi yaklaşık 3 saattir. Hastalar ameliyat sonrasında hastanede genellikle bir gün kalırlar. Ertesi gün drenler çekilerek taburcu edilirler. Hastalar ameliyattan sonra dördüncü günde banyo yapabilirler ve günlük fiziksel aktivitelerine bir hafta sonra başlayabilirler. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Ameliyat sonrasında özel sutyen kullanılır. Bu sutyen meme dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece izler daha iyi iyileşir. Bu sutyenin bir ay kullanılması önerilir.
Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.
Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.