Anasayfa > Estetik Cerrahi > MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME

Yıllar içerisinde estetik meme algısı değişmektedir. Günümüzde meme büyütme ameliyatından beklenenler sonucun doğal görünümlü, düzgün şekilli ve simetrik olmasıdır. Ayrıca vücudun kalanı ile orantılı olması hedeflenmelidir. Ameliyatın ideal sonucu memenin ne kadar büyütüldüğü ile ilgili olmayıp ideal ölçülerin yakalanmasıyla ilgilidir.

Kişinin kendi mevcut meme dokusu ve yapısı ameliyatın nasıl olacağını belirlemede en önemli kısımdır. En küçük protezle en güzel sonucu hedeflemek uzun vadede kişiye en fazla yararı sağlayacak yaklaşımdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kadınların özgüvenini en fazla arttıran estetik ameliyatın meme büyütme ameliyatı olduğu gösterilmiştir.

İdeal meme nasıl olmalı ?

Memeler doğal ve güzel görünmesi için yeterli miktarda hacme sahip olmalı ve karşıdan bakıldığında meme uçları hafif yukarıya ve yana doğru bakmalı.

Ameliyattan sonra iz kalıyor mu ?

En çok merak edilen konulardan birisi de iz kalacak mı sorusudur. Protezin yerleştirilmesi için mutlaka bir kesi yapmak gerekir. Bu kesi koyulacak protezin büyüklüğüne bağlı olarak 4 ila 6cm arasında olur. Üç temel yaklaşım mevcuttur. En sık tercih edilen kesi yeri meme altı katlantısıdır. İkinci kesi yeri meme başı çevresi ve üçüncü kesi yeri koltuk altıdır. Her üç teknikte de iz kaçınılmazdır. Ancak iz vücudun normal anatomik yapısından faydalanılarak saklanır.

Protezi hangi plana yerleştirmek daha uygundur ?

Protez temelde iki plana koyulabilir. Birincisi kas altı plandır. İkincisi ise kas üstü meme dokusu altı plandır. Plan ve protez seçimi hastanın mevcut durumuna göre değişir. Mevcut meme dokusu miktarına göre planı ayarlamak gerekir. Eğer mevcut meme dokusu yeterli ise protezi kas üzerine koymak gerekir. Meme dokusu az ya da hiç yoksa protezin üzerini örtecek yeterli miktarda meme dokusu sağlamak amacıyla protez kas altında yerleştirilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra emzirebilir miyim ?

Ameliyatta meme dokusu ve süt kanallarına herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Her durumda protez meme dokusunun arkasında kalmaktadır.

Ameliyat süreci ?

Operasyon yaklaşık 45dk sürer. Genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatış süresi bir gündür. Ertesi gün hastalar taburcu edilir. Dren kullanıldıysa drenler ertesi gün çekilir. Ameliyat sonrası dördüncü günde banyo yapılabilir. Ameliyat sonrasında ağrı olabilir. Ancak bu ağrı ağrı kesicilerle giderilir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Ameliyat sonrasında özel sutyen kullanılır. Bu sutyen meme dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece izler daha iyi iyileşir. Bu sutyenin bir ay kullanılması önerilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.