Anasayfa > Estetik Cerrahi > LIPOSUCTION

LIPOSUCTION

İstenmeyen bölgelerde yağ birikimi ideal vücut şeklini bozar ve kişinin özgüvenini düşürerek sosyal ve psikolojik açıdan rahatsızlık oluşturur. Bölgesel yağlanma çoğu zaman yapısaldır. Spor ve egzersiz ile bir miktar düzelse de ideal vücut ölçülerine ulaşmak için bazen yeterli olmaz.
Liposuction nedir ?
Liposuction ameliyatında 3-5mm kalınlığında kanüller kullanılarak negatif basınç ile cilt altı bölgeden yağ dokusu parçalanır ve vakumlanır. Liposuction vücut şekillendirme ameliyatlarının en önemli basamağını oluşturur. Tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile de kombine edilebilir.
Liposuction ile zayıflama!
Toplumdaki en büyük yanılgı liposuction ameliyatının kilo verme amacıyla yapıldığıdır. Liposuction zayıflatma amacıyla yapılan bir ameliyat değildir. Vücudun istenmeyen bölgelerinde birikmiş olan yağ dokusu düzeltilerek estetik açıdan kişiye daha güzel bir görünüm kazandırılması hedeflenir.
Ameliyat nasıl yapılır?
Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi uygulama bölgesine ve miktarına göre değişiklik gösterir. Hasta ertesi gün taburcu edilir. Bir defada alınan yağ miktarının 4-5 litreyi geçmemesi önerilir.
Ameliyat sonrası ağrı olur mu?
Ameliyattan sonra yanma şeklinde ağrı olabilir. Ağrı kesicilerle ağrılar minimumda tutulur. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve bir ay içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında bir ay korse kullanımı önerilir. Bu korse sayesinde ameliyat bölgesinde sıvı birikimi ve ödem gelişmesinin önlenmesi hedeflenir. Ameliyat sonrasında istenilen ideal görüntünün oluşması için 6 ay beklemek gerekir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir. Ameliyat izleri yaklaşık olarak 5mm ile 1cm arasında değişir. Bu izlerin başkaları tarafından fark edilmesi oldukça güçtür.
Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.
Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.