Anasayfa > Estetik Cerrahi > KARIN GERME

KARIN GERME

Neden karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulur?
Kilo alma ve gebelik gibi durumlarda karın hacmi artar. Vücut hacim artışına adapte olarak cildi de büyütür. Kilo kaybı sonrasında cilt altındaki yağ doku miktarında azalma görülür. Cilt elastikiyetine bağlı olarak cilt fazlalığında da azalma görülür ancak bazı kişilerde rahatsız edici derecede cilt fazlalığı kalabilir. Ayrıca karın ön duvarı kasları orta hattan uzaklaştığı için karındaki gerginlik ve düz görüntü kaybolur. Karın bombe bir görünüm alır.
Karın germe ameliyatı planlaması nasıl yapılır?
Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki cilt fazlalıkları ve bir miktar yağ dokusu alınır, karın ön duvarı sıkılaştırılır ve göbek deliği yeniden konumlandırılır. Karın bölgesindeki cilt fazlalığı miktarına göre ameliyat izinin uzunluğu değişir. İz iç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde ameliyat planlanır. Göbek deliğinin de yeri değiştirildiği için göbek çevresinde de iz oluşur. Bu izin uygun cerrahi teknikle fazla anlaşılır olması engellenir. Kilo alıp vermeye veya doğuma bağlı karın bölgesinde oluşan çatlaklar ameliyatla tedavi edilebilir. Buradaki ayrıntı şudur: eğer çatlaklar çıkarılacak cilt bölgesindeyse tedavi edilmiş olur. Ancak genellikle göbek üstündeki çatlaklar çıkarılacak cilt fazlalığında değildir. Bu çatlaklar ameliyat sonrasında göbek altına doğru alınırlar. Aşırı kilo vermiş hastalarda karın germe ameliyatı 360 derece olacak şekilde yapılması gerekebilir.
Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 3 saattir. Hastanede iki gün yatış önerilir. Ameliyattan sonra ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle bu süreç hafifletilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve bir ay içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında iki hafta korse kullanımı önerilir. Korse sayesinde gerilen karın cildi ile karın ön duvarı arasında sıvı birikiminin önlenmesi hedeflenir. Ameliyat sonrasında istenilen ideal görüntünün oluşması için 6 ay beklemek gerekir. İlk bir hafta karın bölgesinde gerginlik olacağından hafif eğik yürümek önerilir. Günlük aktivitelere on gün sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.
Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.
Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.