Anasayfa > Estetik Cerrahi > JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ

Jinekomasti erkeklerde meme hacminin normalden büyük olmasıdır. Genellikle altta yatan bir sebep bulunmamakla beraber ilk başvuruda mutlaka ayrıntılı fizik muayene ve sebep yönünden araştırma yapmak gerekir.
Tedavi seçenekleri nelerdir?
Tedavi seçenekleri olarak iki prosedür kullanılmaktadır. Fizik muayene ve gerekirse ek tetkikler neticesinde meme büyümesinin yağ birikimi nedeniyle oluştuğu saptanırsa liposuction (vakum ile yağ emme) işlemi yeterli olur. Ancak meme büyümesine meme bezi dokusunun sebep olduğu saptanması durumunda meme başı çevresinden yapılan küçük bir kesi ile meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir.
Ameliyat süreci…
Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık bir saat sürer. Hasta ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra yanma şeklinde ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle giderilebilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve genellikle iki hafta içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında bir ay korse kullanımı önerilir. Bu korse sayesinde ameliyat bölgesinde sıvı birikimi ve ödem gelişmesinin önlenmesi hedeflenir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.
Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.
Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.