Anasayfa > Estetik Cerrahi > GÖZ ESTETİĞİ

GÖZ ESTETİĞİ

Göz çevresindeki bozukluklar ve cilt fazlalıkları kişiyi yaşlı ve yorgun gösterir. Bu nedenle gençleştirme cerrahisi olarak en çok yapılan ameliyatlar göz kapağı ameliyatlarıdır. Ayrıca üst göz kapaklarındaki cilt fazlalığı görme alanını daraltarak görmeyi de olumsuz etkiler. Alt göz kapaklarındaki yağ fazlalıkları ise göz altlarının torbalanmasına yol açarak kişinin yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olur.
Üst Göz Kapağı Estetiği (Üst Blefaroplasti)
Üst göz kapağı ameliyatında ameliyat kesisi göz kapağı katlantısına denk getirilerek saklanır. Ameliyat yaklaşık 40dk sürer. Hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi tercih edilir. Eğer ameliyat lokal anestezi ile yapıldıysa hasta aynı gün taburcu edilir. Genel anestezi altında yapıldıysa bir akşam hastanede tutulur.
Alt Göz Kapağı Estetiği (Alt Blefaroplasti)
Alt göz kapağında ise iki yaklaşım mevcuttur. Genç olup cilt fazlalığı olmayan ancak göz altında torbalanma şeklinde yağ fıtıklaşması olan hastalarda göz kapağı içerisinden kesi yapılır. Yaşı daha ileri olan ve cilt fazlalığı ile alt göz kapağında gevşekliği olan hastalarda kirpik altı kesisi yapılır. Bu kesilerin hiçbiri normal şartlarda ciddi bir iz bırakmaz. Alt göz kapağı ameliyatı yaklaşık bir saat sürer. Genel anestezi altında yapılır. Hasta bir gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.
Ameliyat sonrası…
Her iki ameliyattan sonra morluk ve ödem görülebilir. Ağrı genellikle beklenmez. Morluklar on gün içinde geçer. Ödemlerin %80’i 10 günde geçerken %20’si 6 ay içinde hızlanarak geçer. Kesi üzerine ince bantlar yerleştirilir. Bu bantların bir hafta kalması önerilir. Bu bantlar ödemin hızlı bir şekilde gerilemesine yardımcı olur. Dikişler birinci haftanın sonunda alınır. Hastalar ameliyattan sonraki dördüncü günde banyo yapabilirler ve normal yaşantılarına birinci haftanın sonunda dönebilirler.
Alt ve üst göz kapağı estetiği ayrı ayrı yapılabildiği gibi tek bir ameliyat olarak da yapılabilir.
Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.
Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.