DOLGU

Yüzün herhangi bir bölgesine hacim kazandırmak için çeşitli dolgu materyalleri kullanılabilmektedir. Dünya üzerinde en sık tercih edilen ürün hyaluronik asit bazlı ürünlerdir. Hyaluronik asit normalde insan vücudunda bulunan bir üründür. Kozmetik işlemler için kullanılan hyaluronik asit sentetik olarak laboratuvar şartlarında üretilmektedir.
Nerelerde dolgu kullanılmaktadır?
Hyaluronik asit bazlı dolgular vücudun birçok bölgesinde kullanılmakla beraber uygulamaların %90’ı yüz bölgesinde yer almaktadır.
Dudak dolgusu
Güzelliğin ve çekiciliğin en önemli unsurlarından birisi dudaklardır. İdeal dudak şeklini ve hacmini yakalamak için dolgu kullanılmaktadır. Burada en önemli konu uygulama ile doğal ve çekici bir dudak şekli oluşturulmasıdır. Her dudak yapısı farklılık gösterdiği için uygulama da kişiye özel olmalıdır. Genel kabul görmüş estetik kriterleri kişiye uyarlamak dudak dolgusunun en önemli basamağıdır.
Yanak (elmacık) dolgusu
Orta yüz (yüzün 1/3 orta kısmı) bölgesi yüzün en belirgin kısmı olmalıdır. Orta yüzde ise elmacık kemikleri ve yanak dokusu bunu sağlamaktadır. Bu dokulardaki eksiklik yüzdeki oranları ve estetiği bozmaktadır. Dolgu uygulamaları ile orta yüz bölgesine hacim kazandırılarak estetik açıdan hoş bir görüntü elde edilebilmektedir.
Göz altı dolgusu
Göz altı bölgesi oldukça hassas bir bölge olup sınırlı durumlarda göz altı bölgesine hyaluronik asit uygulaması yapılabilmektedir. Özellikle göz altı bölgesinde gözyaşı oluğu deformitesi olarak adlandırılan çukurluk olan kişiler bu işlemden fayda görmektedir. Göz altı bölgesi morlukları da hyaluronik asit tedavisi ile düzeltilebilmektedir.
Burun-yanak kenarı çizgileri (Nazolabial) dolgusu
Yaşlanmayla beraber yüzün 1/3 orta bölgesindeki hacimli doku yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirmektedir. Bu yer değiştirme iki sonucu doğurur. Birincisi gözaltı çukurunun belirginleşmesi, ikinci de yanak burun çizgisinin (nazolabial hat) belirginleşmesidir. Dolayısıyla bu belirginlik kişiyi yaşlı göstermektedir. Bu bölgeye yapılan dolgu uygulamaları ile bu çizginin derinliği azaltılarak kişiye daha genç, daha dinamik ve canlı bir ifade kazandırmaktadır.
Burun dolgusu
Türkiye’de en fazla uygulanan kozmetik cerrahi burun estetiğidir. Bazı kişiler cerrahiden çekinmekte ve ufak dokunuşlarla güzel sonuçlar almak istemektedir. Burun dolgusuyla özellikle burun kökü ve burun ucunda estetik iyileştirmeler yapılabilir.
İnce çizgilerin düzeltilmesi
Yaşlanmayla beraber deri katlantıları üzerinde ince kırışıklıklar meydana gelmektedir. Ayrıca aşırı mimik yapan kişilerde botulinum toksin uygulamasından sonra kalıcı kırışıklıklar oluştuğu için tek başına botulinum toksin uygulaması yeterli olmamaktadır. Bu gibi durumlarda kırışıklıkları düzeltmek için hyaluronik asit uygulamaları yapılabilmektedir.
İşlemler ağrılı mıdır?
Uygulanan hyaluronik asit dolgularında genellikle ağrıyı azaltmak amacıyla lokal anestezik madde bulunmaktadır. Anca bu karışık uygulama sonrasında ağrı hissi olmasını engellemektedir. İşlem öncesinde uyuşturucu kremler ve soğuk uygulama yapılarak ağrı en aza indirilmektedir.
Dolgu uygulamalarının kalıcılığı ne kadar olmaktadır?
Hyaluronik asit organik bir ürün olduğundan ve insan vücudunda bulunduğundan dolayı “hyaluronidaz” adı verilen bir enzim tarafından yıkılmaktadır. Uygulanan hyaluronik asit dolgusunda moleküller arası çapraz bağlantı miktarı arttıkça hem dolgunun yoğunluğu hem de kalıcılığı artmaktadır. Uygulama bölgelerine göre farklı yoğunluklarda dolgu kullanmak gerekmektedir. Yüzeysel uygulamalarda daha az yoğun dolgu kullanılırken derin uygulamalarda daha yoğun dolgu kullanmak gerekir. Bu nedenle her uygulamanın kalıcılığı farklı olmaktadır. Bir başka deyişle yüzeysel yapılan uygulamalar daha az kalıcı iken derin uygulamalar daha fazla kalıcı olmaktadır. Her kişinin metabolizmasının farklı olduğundan dolayı herkeste aynı kalıcılık görülmemektedir. Ayrıca kişisin yaşam tarzı, sigara-alkol gibi alışkanlıkları da bu durumu etkilemektedir.
İşlemlerin herhangi bir yan etkisi var mıdır?
İşlem sonrasında en sık karşılaşılan istenmeyen durum enjeksiyona bağlı geçici morarma ve ödem olmaktadır. Tecrübeli kişiler tarafından yapılan uygulamalarda bu durum oldukça nadirdir. Bunun dışında uygulama bölgesine bağlı olarak çeşitli istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Sık uçuk çıkaranlarda dudak dolgusu öncesinde mutlaka uçuk önleyici tedavi uygulamak gerekmektedir. Çok nadir olarak dolgunun damar içi/etrafı uygulamasında kan dolaşımı bozulabilmekte ve doku hasarı gelişebilmektedir. Bu durum oldukça nadir olup genellikle işlem sonrası erken müdahale ile dolgu eritilerek kalıcı hasarın önüne geçilebilmektedir.
İşlemlerden sonra nelere dikkat etmek gerekir?
İşlem sonrasında dolgu içeriğindeki lokal anestezik maddeye bağlı uyuşukluk olacağından sıcak-soğuk temasından kaçınılmalı, özellikle dudak dolgusu işleminden sonra sigara mümkünse 3 gün içilmemelidir. İşlem sonrası tarif edildiği şekilde ilk 3 gün masaj önerilmektedir. Bu masaj dolgunun daha homojen dağılmasını sağlamaktadır.